علی محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: مهمترین دستاورد محیط زیست طی سال‌های اخیر، مدیریت پسماند بوده است بر همین اساس تجربیات و دانش فنی که در اختیار سازمان محیط زیست کشور بوده، هم‌اکنون مورد توجه سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و همچنین کنوانسیون‌های جهانی قرار گرفته است.

قائم مقام سازمان محیط زیست افزود: دبیرخانه کنوانسیون بازل که مسئولیت هدایت و راهبری پسماندهای ویژه را دارد، ایران را به عنوان مسئول و هماهنگ کننده منطقه‌ای کنوانسیون بازل انتخاب کرده است.

وی بیان داشت: هم‌اکنون 8 کشور آسیایی عضو این کنوانسیون هستند که ایران در زمینه آموزش، توانمند‌سازی کشورهای عضو، انتقال دانش و تکنولوژی، مدیریت پسماند و همچنین دفع و دفن غیربهداشتی پسماندهای ویژه، همکاری گسترده‌ای با کشورهای عضو داشته است.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست کشور هم‌اکنون با همکاری‌های وزارتخانه‌های ذیربط، بخش خصوصی، شهرداری‌ها و همچنین مردم توانسته است 90 درصد از پسماندهای خانگی را جمع‌آوری و به صورت بهداشتی عملیات دفع را در خصوص‌ آن‌ها انجام دهد.

شاعری اضافه کرد: همچنین این سازمان توانسته طی سال‌های اخیر 85 درصد از پسماندها و زباله‌های بیمارستانی، حدود 80 درصد از پسماندهای صنعتی و 100 درصد زباله‌های خطرناک بخش کشاورزی که شامل سموم از تاریخ گذشته و پردوام می‌شود و همچنین روغن‌های آسکارل را مدیریت کند.

این مقام مسئول افزود: هم‌اکنون فناوری‌های روز دنیا در زمینه مدیریت پسماند از قبیل نیروگاه‌های زباله سوز، فناوری تولید کمپوست، ورمی کمپوست، سلول‌های دفن بهداشتی و فناوری جمع‌آوری پسماند، حمل بهداشتی و همچنین تفکیک و پردازش زباله‌ها و فناوری مورد نیاز برای مدیریت پسماندهای الکتریکی را در داخل کشور بومی‌سازی شده است.

وی بیان داشت: در صدد هستیم در سال جاری در راستای تحقق اهداف این چنینی گام‌های بلندتری را برداریم بر همین اساس در برنامه ۵ ساله پنجم توسعه برنامه‌ریزی شده که 100 درصد پسماندهای بیمارستانی، ویژه و صنعتی مدیریت شود (این امر به عنوان اولویت اول سازمان محیط زیست در برنامه پنج ساله پنجم توسعه است).

شاعری اولویت دوم برنامه‌ها را افزایش میزان تصفیه فاضلاب‌های شهری و صنعتی به میزان 70 درصد عنوان کرد.

قائم مقام سازمان محیط زیست همچنین اولویت سوم را استانداردسازی تصفیه پساب‌های صنعتی، شهری و دستورالعمل دفع و دفن بهداشتی منطبق با استانداردهای روز دنیا در مدیریت پسماند اعلام کرد و افزود: بازیافت و بازچرخانی پساب‌های کشاورزی، صنعتی و مصارف شرب و بهداشتی دیگر برنامه این سازمان در برنامه پنجم توسعه است.

شاعری بیان داشت: هم‌اکنون بیش از 30 میلیارد مترمکعب حجم پساب‌های کشاورزی، صنعتی و خانگی است که در طبیعت رهاسازی می‌شود و با توجه به کمبود منابع آب در کشور لازم است وزارت نیرو، وزارت صنایع و معادن و همچنین وزارت جهاد کشاورزی در این باره سرمایه‌‌گذاری‌ها لازم را داشته باشند.

این مقام مسئول اضافه کرد: سازمان محیط زیست در سند چشم‌انداز 1404 در صدد است پساب‌های صنعتی را مورد بازیافت قرار دهد و مجددا آن‌ها را در چرخه تولید و مصرف قرار دهد.

شاعری یادآور شد: با استانداردسازی، آموزش و تدوین دستورالعمل‌ها و همچنین ابلاغ آن به تمامی وزارتخانه‌ها تلاش کرده‌ایم در طی سال‌های اخیر تولید پسماند را به حداقل میزان برسانیم و پسماندها طوری مدیریت شود که موجب آلودگی زمین نشود.

وی ابراز کرد: خوشبختانه سرانه پسماند در کشور در مقایسه با سایر کشورها بالا نیست و تقریبا متناسب با نرم‌های متوسط جهانی است این مهم به دلیل فرهنگسازی مناسب در این زمینه محقق شده است.

شاعری با تأکید بر اصلاح الگوی مصرف در کشور، خاطرنشان کرد: به دنبال اصلاح الگوی مصرف علاوه بر اینکه می‌توان از آلودگی طبیعت و زمین جلوگیری کرد، می توان مانع از اتلاف منابع طبیعی شد.