1- تصفیه فاضلاب به روش MBR

 
بیوراکتورهای غشایی (MBR)
Membrane BioReactor
بیوراکتورهای غشایی از سیستم‌های جدید در تصفیه پساب محسوب می‌شوند که ترکیبی از فرایند هضم بیولوژیکی و جداسازی غشایی می‌باشند. از غشاهای میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون به طور گسترده در این فناوری جدید استفاده می‌شود.
مزایای استفاده از سیستم‌های بیوراکتورهای غشایی عبارتند از :
1) فشرده بودن سیستم و اشغال فضای کمتر در مقایسه با سایر سیستم‌های بیولوژیکی متعارف
2) تولید لجن کمتر
3) تصفیه فاضلاب‌های مقاوم در برابر تجزیه بیولوژیکی
4) مستقل بودن زمان ماند و زمان تخلیه لجن
5) قابلیت استفاده مجدد از جریان تصفیه شده خروجی
6) بالا بودن غلظت توده زیستی و کاهش حجم رآکتور
7) حذف کلاریفایر و سایر تجهیزات مربوط به جدا سازی مواد جامد بیولوژیکی از پساب خروجی
 

 

2-تصفیه فاضلاب به روش MBBR

راکتورهای بیوفیلمی با بستر متحرک (MBBR)
Moving Bed Bioreactor

در این سیستم­ها از آکنه­های پلاستیکی از جنس پلی­اتیلن یا پلی­پروپیلن با دانسیته کمی کمتر از آب استفاده می­شوند. آکنه­ها به راحتی توانایی حرکت در درون راکتور را دارند. این حرکت در سیستم­های هوازی با استفاده از جریان هوا و در سیستم­های بی­هوازی با استفاده از همزن ایجاد می­شود. ویژگی­های مهم این سیستم عبارتند از :
1) سهولت نگهداری سیستم و عدم تجمع لجن
2) حجم کم راکتور
3) سرعت بالای راه­اندازی سیستم
4) سازگاری سیستم در خصوص حذف آلاینده­های کند تجزیه شونده و سمی با پایه کربنی
5) تحمل در برابر تغییرات دما
6) تحمل در برابر تغییرات میزان بارگزاری
7) انعطاف­پذیری در طراحی فرآیند و راکتور
 
این سیستم هم اکنون در بسیاری از واحدهای تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی مورد استفاده است. موارد کاربرد سیستم های MBBR در حال حاضر به صورت زیر می­باشد:
1) اکسید اسیدن مواد آلی در مرحله تصفیه بیولوژیکی تصفیه­خانه­های شهری و صنعتی
2) تکمیل و توسعه واحدهای قدیمی
3) نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون
4) حذف فسفر در تصفیه­خانه­های شهری و صنعتی
5) حذف فنل به عنوان یک مخرب زیست محیطی و بازدارنده واحدهای بیولوژیکی تصفیه­خانه­های صنعتی
6) تصفیه پساب­های شور (High TDS)
 

3-تصفیه فاضلاب به روش SBR

راکتورهای SBR
در فرآیند SBR (Sequencing Batch Reactor) از یک راکتور اختلاط کامل که به‌ صورت ناپیوسته فعالیت می‌کند استفاده می‌شود. همه سیستم های SBR به طور معمول 5 مرحله دارند که به طور پی‌درپی و به صورت زیر انجام می‌گیرند:
1) پرشدن (fill)
2) واکنش (react) (هوادهی)
3) ته نشینی settle
4) تخلیه
5) آماده­سازی
این سیستم‌ها اغلب برای تصفیه فاضلاب صنایعی کاربرد دارد که حجم فاضلاب تولیدی آنها کم بوده و یا بصورت دوره ای فاضلاب تولید می‌کنند. برای کاربردهای جریان پیوسته حداقل دو تانک SBR باید تامین شود که یک تانک جریان را دریافت کند، در حالی که تانک دیگر مراحل پنجگانه تصفیه را دنبال می‌کند. تغییرات مختلفی در هر دو مرحله می‌توان انجام داد تا به دفع نیتروژن و فسفر هم برسیم.
 
 
 

 

4-تصفیه فاضلاب به روش UASB

UASB (Upflow Anaerobic Sludge Blanket)
از راکتور UASB برای تصفیه فاضلابهای صنعتی و بهداشتی استفاده می‌شود. به طور خلاصه می‌توان راکتور UASB را به عنوان سیستمی در نظر گرفت که در ابتدا فاضلاب از یک لایه لجن که حاوی غلظت بالایی از باکتری است عبور می‌کند. ذرات لجن می توانند به شکل گرانول باشند ولی گرانولها برابر لجن(sludge blanket) برتری دارند. بیشترین میزان حذف آلودگی در بستر لجن اتفاق می‌افتد. قسمت باقیمانده آلودگی از یک لایه توده بیولوژیکی که دانسیته کمتری نسبت به لایه اول دارد عبور می‌کند.
 
در بالای راکتور جداکننده فازهای گاز- مایع جامد (GLSS) قرار دارد که ذرات جامد را از گاز و مایع جدا می‌کند و به گاز و مایع اجازه خروج از سیستم را می‌دهد.
در مواردی که محدودیت زمین وجود دارد، از راکتوری با ارتفاع بیشتر استفاده می‌شود تا سطح لازم کاهش یابد. ارتفاع راکتور باید به اندازه‌ای باشد که ارتفاع مناسبی از بستر لجن تشکیل شود تا از کانالیزه شدن فاضلاب جلوگیری شود و سرعت مایع در بالاترین حد ممکن باشد. کمترین ارتفاع بستر لجن 1.5 متر است بنابراین کمترین ارتفاع ممکن راکتور 4 متر است تا فضای کافی برای بستر لجن، ابر لجن و جداکننده GLS وجود داشته باشد. بالاترین ارتفاع راکتور در حدود 8 متر است. به طور میانگین ارتفاع راکتورها بین 4.5 تا 6 متر است. کلیدی‌ترین مزیت استفاده از UASB امکان تصفیه بار COD بالا در مقایسه با دیگر فرآیندهای بی‌‌هوازی می‌باشد. این امر به دلیل توسعه گرانول‌های لجن در این نوع راکتورها می‌باشد.
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی